עוסק פטור

עוסק פטור – אין זה סוג שיקר לחיות בישראל, יוקר המחיה מביא לכך שרבים מנסים ליצור הכנסה נוספת.

אז מה זה עוסק פטור?

גם עסק קטן הגורף רווחים צנועים נדרש להוציא תעודה עוסק פטור או עוסק זעיר. לפניכם התהליך והאתגרים האפשריים הנוגעים אליו.

חוקי העבודה בארץ הם נוקשים למדי, כאשר הדבר נוגע הן לעצמאיים והן לשכירים. נושא הפרשות הפנסיה והביטוחים אינו ידוע למרבית האנשים, שהרי רובם עובדים שכירים. חלק מהעצמאיים נעזרים בגורמים מוסמכים המסייעים להם להסתדר בעניין. על אף האמור, אנו מודעים לצורך לשים לב לנושאים אלו, פן ניקלע לאי-נעימויות מול הרשויות.

בתחום העבודה העצמאית ישנו מושג הקרוי "עוסק פטור" שיש להכירו לעומק, במידה שמעוניינים להפוך להיות עצמאיים עם הכנסה קטנה. מדובר בעצמאי שפתח עסק צדדי קטן, ללא קשר להכנסתם העיקרית, בו מוצהר שהם מרוויחים סכום הנמוך מכ-100,000 שקלים לשנה ולפיכך הם פטורים למעשה מתשלום מלא של מיסים.

לאור יוקר המחייה שבישראל, רבים מחליטים לנסות מזלם בעיסוקים שונים, תוך ניסיון להשלים הכנסתם עם עסק צדדי קטן. על-מנת לקבל תעודת עוסק פטור, יש לגשת למשרד מע"מ להעניק שם לחברה שפתחתם ולהצביר עליה. או-אז תיגשו לסניף המקומי של מס הכנסה ותבקש תעודת  פטור ממס. לאחר מכן תוכלו לסגור את הפינה גם מול משרדי ביטוח לאומי במטרה להבין כמה מס תידרשו לשלם בהתאם להכנסתכם.

תהליך ארוך ומתיש

הליך זה מול הגורמים הבירוקראטיים השונים שצוינו מעלה עשוי להיות מתסכל למדי ולהימשך תקופה ארוכה יותר מכפי שהיינו רוצים. ידוע הוא הדבר שמשרדים ממשלתיים עמוסים עד גדותיהם בעבודה ופתוחים שעות מעטות מאוד במשך היום. תקלות שעלולות להתרחש קשורות בין היתר למעבר חומר בין משרדים שונים, הצהרות לקויות לביטוח לאומי וכו'.

פתיחת עוסק זעיר היא לא יותר מהליך בירוקראטי מסורבל מעט, אך בסופו ניתן לגלות סוף-סוף את הדרכים להתנהלות נכונה, שתאפשר השלמת הכנסה בצורות מגוונות, בין אם מדובר במכירת מזון, תרגום, מכירת עבודות יד ודרכים נוספות לייצור כסף במאמץ סביר.

תעודה של עוסק פטור היא לרוב השלב הראשוני בדרך לקבלת תעודה של עוסק מורשה. כאשר העסק מצליח ומתחיל להכניס כסף, הרף נחצה ועולה הדרישה להתחיל מיסים כעסק רגיל.

על אף שעל פניו נראה כי עוסק פטור זהו עסק שקל לנהל וכי הניירת אינה רבה, עדיין מומלץ להתייעץ עם מומחה בענייני מס, בין אם מדובר ברואה חשבון ובין אם מדובר ביועץ מס. אין צורך להשתמש בשירותיהם כל חודש, אבל לפחות אחת לשנה במקרה של עוסק פטור.

לחצו כאן בחזרה לעמוד הראשי

אולי יעניין אותך גם
פתח צ'אט
💬 צריך עזרה?
שלום👋
איך אוכל לעזור לך?