7 טיפים לבחירת רואה חשבון

רואה חשבון
רואה חשבון

7 טיפים לבחירת רואה חשבון

חלמתם להקים עסק מצליח, חשבתם שאין דאגות, ואז גיליתם שהתעסקות במספרים זה מטרד לא קטן.

עכשיו אתם מבינים מה חסר לכם בעסק – רואה חשבון שתוכלו לסמוך עליו. ולכן נביא לכם כמה טיפים; הכי חשוב הוא שלא תמהרו בבחירה. המיון בשוק בין רואי החשבון הוא עצום ולכן חשוב לשים לב לכמה פרמטרים בבחירת רואה חשבון.

קריטריונים לבחירה מוצלחת:

בדיקות ראשוניות– בטרם תחילת התהליך רצוי לבצע מיון ראשוני בין רואי החשבון, אפילו לפי המלצות של מכרים, חברים וקרובי משפחה. כמו גם, ניתן להתייעץ עם אנשים המבינים או קרובים לתחום.
לאחר כל השיחות הנ"ל שקיימתם רצוי לערוך רשימה של מספר מצומצם של מועמדים, לבדוק על שמם באינטרנט ועל המשרד בהם עובדים. בשלב זה, תוכלו למצוא חוות דעת מעמיקות יותר על המועמדים שלכם.
פגישת פנים מול פנים – על מנת לקבל רושם מדויק יותר על המועמד, קבעו איתו פגישה. כדאי להיפגש לפחות עם שני רואי חשבון, כך תוכלו לעשות השוואה. בפגישה אישית תוכלו להתרשם מהאיש מולכם, לבדוק אם יש כימיה, והכי חשוב – האם הוא רואה חשבון ראוי ואמין.
מבחן השאלות – שאלו את כל העולה על רוחכם ובדקו שהתשובות הגיוניות ותואמות לציפיותיכם. בדקו מה הם תחומי ההתמחות של רואה החשבון והאם הם תואמים לתחום של העסק שלכם.
סדר בבלאגן –  העיפו מבט במשרד בו עובד, בדקו אם המשרד תואם לציפיות שלכם ומסודר. המון רואי חשבון שלא עובדים בצורה מסודרת יכולים לגרום לנזק ולטעויות רבות בחישובים של הדוחות.רואה חשבון המלצות –  אין כמו רשימת ממליצים. תמיד פותח ומאיר את העין כאשר הרשימה ארוכה ולא נגמרת. במידה והרואה חשבון מבקש לקיים שיחה עם הלקוח לפני, אל תיראו זאת בעין עקומה, הוא דואג לפרטיותם. אך במידה והוא מסרב לתת רשימה, דפדפו להבא בתור.

 

ותק בתחום –  בדקו את משך עבודתו של רואה החשבון, היכן עבד ועם מי, באיזה משרד ואיזה התמחות ביצע. אין כמו לקחת מישהו מוכשר וותיק בתחום. חשוב לדעת שלכל ענף בראיית חשבון יש חוקים ותקנות ולכן חשוב לבחון את הניסיון של רואה החשבון.

מחיר ההשקעה- קיימים הבדלים בין כל עסק ועסק ולכן גם קיים הפרש מחיר ניכר. עסקים קטנים יעלו פחות מעסק גדול ומצליח. מצד שני, גם עסק קטן יכול להיות מורכב ומסורבל ולכן ידרוש דמי טיפול גבוהים יותר.

אולי יעניין אותך גם